borhani برهانی آفرینش خلق درباره  خداشناسی
منشور بین المللی اسلام «جلد پنجم»
اهمیت جهاد

جهاد، امر مقدسی است که در دین اسلام مورد تأکید فراوان قرار گرفته است. اگر جهاد و حکم الهی دربارة آن نبود، کیان اسلام در معرض خطر قرار می‌گرفت. قرآن شریف پس از هر چند آیه‌ای دستور جهاد می‌دهد یا از فضیلت آن سخن می‌گوید و بیشترین آیات آن، بعد از معاد، دربارة جهاد و فضیلت‌های آن است.

قرآن کریم مؤمنان را به پیکار و جهاد در راه خداوند تشویق و فضیلت و پاداش بزرگی را برای آنان ذکر کرده است و مجاهدان در راه خداوند را بر نشستگان برتری داده است. آنجا که می‌‌فرماید:

﴿لا يَسْتَوِي الْقاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنينَ غَيْرُ أُولِي الضَّرَرِ وَ الْمُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّـهِ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فَضَّلَ اللَّـهُ الْمُجاهِدينَ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ عَلَى الْقاعِدينَ دَرَجَةً وَ كُلاًّ وَعَدَ اللَّـهُ الْحُسْنى‏ وَ فَضَّلَ اللَّـهُ الْمُجاهِدينَ عَلَى الْقاعِدينَ أَجْراً عَظيماً﴾.[1]

«آن دسته از مؤمنان که بی‌هیچ رنج و آسیبی از جنگ سربر می‌تابند، با کسانی که به مال و جان خویش در راه خدا جهاد می‌کنند، برابر نیستند. خداوند کسانی را که به مال و جان خویش جهاد می‌کنند، بر آنان که از جنگ سر می‌پیچند برتری داده است و خدا همه را وعده‌های نیکو داده است و جهادکنندگان را بر آنها که از جهاد سرمی‌تابند، به مزدی بزرگ برتری داده است.»

همچنین، قرآن شریف کسانی را که از شرکت در این امر مقدس خودداری می‌ورزند و در راه جنگ و جهاد دچار ترس و بیم می‌شوند و از خود سستی و ضعف نشان می‌دهند، مورد نکوهش قرار می‌دهد و می‌‌فرماید:

«ای کسانی که ایمان آورده‌اید! چیست که چون به شما گویند که برای جنگ در راه خدا بسیج شوید، گویی به زمین می‌چسبید؟ آیا به جای زندگی اخروی به زندگی دنیا راضی شده‌اید؟ متاع این دنیا در برابر متاع آخرت، جز اندکی هیچ نیست. اگر به جنگ بسیج نشوید، خدا شما را به شکنجه‌ای دردناک عذاب می‌کند و قوم دیگر را به جای شما برمی‌گزیند و به خدا نیز زیانی نمی‌رسانید که خدا بر هر کاری تواناست.»[2]

قرآن مجید، جهاد را سرلوحة اعمال مسلمانان معرفی می‌کند و در سورة‌ صف، پس از ایمان به خداوند و پیامبر اکرم6 به ذکر مجاهده در راه خدا می‌پردازد، زیرا جهاد فی سبیل الله موجب نجات از گرفتاری و بدبختی مسلمانان و مایة سربلندی و آزادگی آنان است. قرآن کریم می‌‌فرماید:

﴿تُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّـهِ بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ﴾.[3]؛«به خداوند و رسول او ایمان بیاورید و در راه خدا با اموال و جان‌های خود کوشش کنید. این برای شما بهتر است، اگر بدانید.»

در سایة‌ جهاد در راه خداوند، امور دین و دنیای مسلمانان اصلاح و سعادت دنیا و آخرت نصیب آنان می‌شود. چنانچه مسلمانان به جهاد قیام نکنند، کفر، ظلم و فساد جامعه را فرامی‌گیرد و ستمگران و مستبدان بر زندگی آنان و نیز جامعه بشری مسلط می‌شوند و چنین امتی هرگز به فلاح و رستگاری نایل نمی‌شود.

بقای عظمت مسلمانان مرهون جهاد است و اگر آنان به این امر مهم اهتمام نورزند، دشمنان اسلام نقشه‌های شوم و شیطانی خود را به‌کار می‌گیرند و به مسلمانان آسیب فراوانی می‌رسانند، به سرزمین آنان حمله می‌کنند و تمام امکانات و منابع آنان را به غارت می‌برند.

روایات فراوانی از پیامبر اکرم6 و امامان معصوم7 دربارة ‌اهمیت جهاد نقل شده است و در این‌جا به ذکر چند روایت می‌پردازیم. پیامبر اکرم6 می‌فرمایند:

بهترین کارها نزد خداوند نماز به موقع، سپس نیکی به پدر و مادر و آنگاه جهاد در راه خداست. [4]

پیامبر اکرم6 در حدیث دیگری می‌فرمایند: «اوج مسلمانی، جهاد در راه خداوند است که جز مسلمانان برجسته بدان نرسند.» [5]

حضرت علی7 در اهمیت جهاد می‌فرمایند:

«به ‌راستی، جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را برای دوستان برگزیده‌اش گشوده است، جهاد لباس تقوا، زره محکم و پر مطمئن الهی است.»[6]

امام باقر7 فرمودند: «اصل اسلام، نماز، فرع آن زکات و اوج آن جهاد است»[7]


[1] . قرآن، سوره نساء، آیه 95.

[2] . قرآن، توبه، 38 ـ 39.

[3] . قرآن، صف، 11.

[4] . «أَحَبَّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللَّـهِ الصَّلَاةُ لوقتها ثم بر الوالدین ثم الجهاد فی سبیل الله». نهج الفصاحه، ص13.

[5] . همان، ص 339.

[6] . «أَنَّ الْجِهَادَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ فَتَحَهُ اللَّـهُ لِخَاصَّةِ أَوْلِيَائِهِ وَ هُوَ لِبَاسُ التَّقْوَى وَ دِرْعُ اللَّـهِ الْحَصِيْنُ وَ جُنَّتُهُ الْوَثِيقَةُ...» بحار الانوار، ج 100، ص 8.

[7] . همان، ج 66، ص 392.

فهرست مطالب

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مجتبی برهانی می باشد.

طراحی و توسعه توسط: