borhani برهانی آفرینش خلق درباره  خداشناسی
منشور بین المللی اسلام «جلد پنجم»
10. جایگزینی سنت به جای اهل بیت در حدیث ثقلین

در برخی از منابع روایی به احادیث معدودی برخورد می‌کنیم که در آنها به جای تمسک به قرآن و عترت، بر تمسک بر قرآن و سنت تأکید شده است. از آن جمله در حدیث ذیل می‌خوانیم:

پیامبر اسلام6 فرمود: من در میان شما دو چیز را گذاشتم که بعد از آنها هرگز گمراه نخواهید شد: کتاب خدا و سنت من که آن دو از یکدیگر جدا نشوند تا روزی که در کنار حوض بر من وارد شوند.[1]

در این باره باید بگوییم:

اولاً: برخی از دانشمندان اسلامی چنین احادیثی را از نظر سند ضعیف و غیرمعتبر دانسته و آنها را جعلی معرفی کرده‌اند و معتقدند دشمنان اهل بیت: آنها را در قبال حدیث متواتر، صحیح و مورد اتفاق «ثقلین» جعل نموده‌اند.

ثانیاً: اگر بر فرض این احادیث جعلی و ضعیف نباشند، در نگاه اول کاملاً متفاوت از حدیث صحیح و متواتر، ثقلین اند و نباید بین آن دو خلط نمود.

ثالثاً: اگر در همین زمینه کمی تفکر شود، روشن می‌شود که این روایت با حدیث شریف ثقلین چندان تعارض ندارد، بلکه از یک نظر مؤید و تصدیق کننده حدیث شریف «ثقلین» است. چون اگر امت اسلامی به دنبال سنت (قول و فعل و تقریر) واقعی و حقیقی پیامبر اسلام6 باشند، بدون شک باید به سراغ اهل بیت معصوم آن حضرت6 بروند، که طبق اعتراف عقل، و دانشمندان مذهب اهل بیت: و اهل سنت و تاریخ، اهل بیت: همواره در زمان خود از نظر علم و آگاهی به سنت پیامبر اسلام6 اعلم و داناتر از دیگران بوده‌اند.

امیرالمؤمنین امام علی بن ابی طالب7، اولین فرد از اهل بیت: پیامبر اسلام6 است که طبق شواهد قطعی و غیر قابل انکار، در میان اصحاب پیامبر اسلام6 داناترین فرد به سنت و راه و روش پیامبر عظیم الشأن اسلام6 بوده است. سایر امامان معصوم: نیز چنین بوده‌اند و نباید فراموش کرد که آنها با اراده خداوند متعال از هر گونه پلیدی و گناه تطهیر شده‌اند و از این رو در همه زمینه‌‌ها از دیگران لایق تر و برترند.


[1] . کنز العمال، ج 1، ص173، ح875.

فهرست مطالب

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مجتبی برهانی می باشد.

طراحی و توسعه توسط: